į pradžią turinys susisiekite  
Lietuvos ir Šveicarijos programa

 

 

 

 

 

 

 

      2006 m. Europos Komisija ir Šveicarijos Konfederacija pasirašė susitarimą, kuriuo Šveicarija įsipareigojo skirti 10 naujų ES šalių 1 milijardą Šveicarijos frankų dydžio paramą. Per 5 metus Lietuvai bus skirta daugiau nei 70 mln. Šveicarijos frankų suma.
      2012 06 12 d. mūsų gimdymo namai, Sveikatos apsaugos ministerija ir VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra sudarė sutartį, pagal kurią už beveik 300 tkst. Eur sumą  pagerinta pastatų šiluminė izoliacija, renovuotos vėdinimo ir elektros tiekimo sistemos, modernizuotas šilumos punktas.

2015 metų vasarą jau pakeistas ir apšiltintas stogas, įrengta moderni ventiliacijos sistema, pakeistas vamzdynas ir elektros instaliacija, sumontuoti energiją taupantys šviestuvai.

      Greta minėtų investicijų už didesnę nei 180 tkst. Eur sumą yra atnaujinama medicinos įranga. Jau nupirktas  echoskopas, gimdymo lovos, naujagimių gaivinimo staleliai, vaisiaus būklės stebėjimo monitoriai, narkozės aparatas operacinis stalas, inkubatorius ir kita įranga. 
     Projekto priemonių naudą jau pajuto mūsų gimdyvės ir naujagimiai, jų šeimos, medikų darbo sąlygos laipsniškai artėja prie išsivysčiusių ES šalių lygio.

 

     ***

    Gruodžio 14 dieną, trečiadienį, Vilniuje vyko pirmosios Lietuvoje perinatalinio medicinos personalo žaidynės, kurių metu specialistai, dirbantys su mama ir naujagimiu, demonstravo medicinines žinias ir įgūdžius. Žaidynės vainikavo penkis metus trukusį Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos Konfederacijos bendradarbiavimo programos projektą „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“. Juokauta, kad tokios varžybos surengtos pirmą kartą Europoje. Tai tapo šio projekto baigiamuoju akordu, didele švente projektą vykdžiusiems ir jame dalyvavusiems medikams.

    Žaidynėse dalyvavo 22 ligoninių perinatalinės pagalbos komandos, sudarytos iš gydytojų ir akušerių. Varžytąsi panaudojant muliažus ir dirbtinai sudarius situacijas, kai reikėjo teikti skubią pagalbą gimdyvėms, naujagimiams, atlikti specifines manipuliacijas. Viso to buvo mokytąsi kursuose, kuriuos pagal minėtą bendradarbiavimo programą perėjo dauguma gimdymo pagalbą teikiančių Lietuvos profesionalų.

     Džiugu, kad mūsų ligoninės klinikos Krikščioniškųjų gimdymo namų komanda kartu su Šiaulių ir Klaipėdos ligoninių komandomis gavo pirmuosius prizus – Šveicarijos ambasados atstovės įteiktus laikrodžius. Šio gamintojo laikrodžiai kabo visose Šveicarijos geležinkelio stotyse. Šveicarijoje traukiniai nevėluoja, linkėta, kad medikai savo darbe lygiai taip pat punktualiai ir tiksliai atliktų savo pareigas.

    Nuoširdi padėka mūsų medikėms už puikų savo įgūdžių pademonstravimą.

    Iš viso šveicarų paramą 2012–2017 m. gavo 27 Lietuvos ligoninės, kurioms Šveicarijos vyriausybė skyrė net 27,4 mln. Eur. Iš šveicarų paramos 27 Lietuvos ligoninės aprūpintos modernia medicinos įranga, parengtos 70 akušerijos ir neonatologijos diagnostikos ir gydymo metodikos, daugiau nei 4 tūkst. specialistų kėlė kvalifikaciją moderniuose mokymuose, sukurta kompiuterinė nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos duomenų bazė.

    „Mūsų pagalba – tai ne tik pinigai. Tai – žinių perdavimas, tai specialistų tobulinimas ir vieninga perinatalinės pagalbos sistema Jūsų šalyje“, – tarė projekto baigiamąją konferenciją-žaidynes „Saugi mama ir saugus naujagimis“ atidaręs Šveicarijos Konfederacijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Markus Niklaus Paul DUTLY. – Pati geriausia ir moderniausia technika, kurią Jūs nusipirkote yra labai svarbi, bet svarbiausia – Jūsų specialistų žinios ir profesinis pasirengimas“.

   Įgyvendinant Šveicarijos paramos programą bendras pacienčių pasitenkinimas akušerijos ir neonatologijos paslaugomis išaugo nuo 28 proc. (2010 m.) iki 47 proc. (2014 m.). Gerėjančiiomis gydymo ir slaugos sąlygomis džiaugiasi ir medicinos personalas.